Czyszczenie pralki, podobnie jak utrzymanie w czystości innych urządzeń domowych, jest bardzo ważne. Kamienie, resztki detergentów i oślizgłe, pleśniowe osady wewnątrz pralki mogą nie tylko spowodować jej awarię, ale także pozostawić nasze ubrania brudne i często śmierdzące. Dostające się na nie pleśń, brud i zarodniki grzybów również mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.
Aby tego uniknąć, zaleca się dokładne czyszczenie pralki co 1-2 miesiące. Czyszczenie pralki produktami przyjaznymi dla środowiska. Dobra wiadomość jest taka, że utrzymanie pralki w czystości to nie tylko kwestia użycia drogich środków chemicznych, ale także kilku prostych i niedrogich substancji, które prawdopodobnie można znaleźć w większości gospodarstw domowych. Tak więc czyszczenie pralki można wykonać za pomocą octu i sody oczyszczonej. Zobaczmy, jak używać tych dwóch cudownych produktów i jakie są czyszczenie pralki octem i sodą proporcje!
czyszczenie pralki octem – i sodą – przepis – proporcje
Ocet a czyszczenie pralki octem i sodą proporcje jest jednym z najbardziej uniwersalnych produktów domowych, ponieważ ma właściwości dezynfekujące, czyszczące i dezodorujące. Może to być bardzo pomocne, ponieważ łatwo jest wyczyścić pralkę za pomocą octu. Trzeba tylko dokładnie wiedzieć, gdzie włożyć ocet do pralki. Działanie nie jest wcale skomplikowane, wystarczy napełnić dozownik detergentu w pralce 10% lub połową 20% octu i rozpocząć długi program w temperaturze 90°C.
Sodą oczyszczoną możesz również wyczyścić swoją pralkę – woda z octem do czyszczenia proporcje. Soda oczyszczona jest rozpuszczalną w wodzie, alkaliczną solą. Posiada właściwości odplamiające, czyszczące i dezodorujące, czyszczenie pralki octem i sodą przepis. A w połączeniu z octem będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o czyszczenie pralki. Wystarczy, że wlejesz do dozownika detergentu mieszankę 2 szklanek octu i 3 łyżek sody oczyszczonej i uruchomisz najgorętszy, najdłużej działający program.
Po jego wyczerpaniu przetrzeć części pralki wilgotną szmatką. Nie zapomnij o czyszczeniu dozownika detergentu, zbiornika na płyn do płukania, filtrów i bębna!
Często czarne plamy na dozowniku detergentu to osady pleśni. Tworzą się one, ponieważ zbiornik nie wysycha odpowiednio przed ponownym włożeniem do maszyny. Należy regularnie usuwać plamy, jak wspomniano powyżej i zawsze wycierać do sucha, gdy skończysz! Pozwoli to uniknąć wielokrotnego zabrudzenia. Filtry przechowują zanieczyszczenia, które gromadzą się w pralce i muszą być opróżniane w regularnych odstępach czasu. Jeśli nie zostanie to zrobione, pralka może się łatwo zapchać.
Jeśli nie chcesz tworzyć mieszanki, która mogłaby oszukać chemików, istnieją inne sposoby czyszczenia pralki za pomocą octu i sody oczyszczonej – czyszczenie pralki sodą kaustyczną. Niektórzy przysięgają, że napełniają dozownik detergentu mieszanką sody oczyszczonej i wody w proporcji 1:1 i wlewają ocet do bębna pralki. Następnie rozpoczyna najbardziej brutalny program a odkamienianie pralki octem.
czyszczenie pralki octem – sodą kaustyczną – ile octu do pralki
Po wyczyszczeniu pralki, korzyści z octu i wodorowęglanu sody pozostawią ją lśniącą, czystą i wolną od osadów i pozostałości, czyszczenie pralki sodą oczyszczoną. Stosowanie octu i sody oczyszczonej do prania. Ocet i wodorowęglan sody można wykorzystać nie tylko do czyszczenia pralki, ale także do prania ubrań. Wodorowęglan sody pomaga pozbyć się najbardziej uporczywych plam i może być również stosowany jako środek wybielający. Jest to również dobry dodatek do białych ubrań. A jeśli chcesz przywrócić pożółkłe tkaniny do pierwotnego koloru, namocz je w sodzie oczyszczonej.
Ocet jest ulubionym zamiennikiem nabłyszczacza wśród ekologicznych pralników. Nabłyszczacz zawiera szereg związków, które są szkodliwe dla organizmu człowieka i mogą zaburzać jego funkcjonowanie. Dla osób z wrażliwą skórą lub alergią unikanie go jest jeszcze ważniejsze. W tym miejscu z pomocą przychodzi ocet. Wiele osób obawia się, że sprawi, że ubrania będą pachniały octem lub zniszczy tkaniny. To są po prostu błędne założenia. Po płukaniu w occie ubrania nie tylko będą pachniały naturalnie i miękko, ale nie będzie nawet śladu po resztkach detergentu.
Jak używać octu zamiast płynu do płukania i zastosowanie sody oczyszczonej i octu? Wlej go do cyklu płukania pralki i użyj perfum do prania lub kilku kropli olejku eterycznego dla dodatkowego zapachu, czyszczenie zmywarki octem i soda. Płukanie octem jest nie tylko tanie i skuteczne, ale także przyjazne dla środowiska i skóry.
Na pewno warto spróbować – ile dodać sody oczyszczonej do prania. Po czyszczeniu lub praniu pralki ważne jest, aby nigdy nie zamykać jej od razu. Trzymaj otwarty bęben przynajmniej do momentu całkowitego wyschnięcia. Wilgotne, mokre środowisko jest pożywką dla grzybów, bakterii i pleśni. To samo dotyczy dozownika detergentu i nabłyszczacza. Najlepiej, aby przynajmniej bęben był cały czas otwarty, ale nawet jeśli nie chcesz tego robić, to i tak zaleca się jego regularne wietrzenie.
czyszczenie pralki octem – kwasek cytrynowy – odkamienianie
Czyszczenie pralki w domu nie jest aż tak skomplikowane, prawda? A ile octu do pralki? Stosując się do powyższych kroków, możesz zrobić dużą różnicę w długowieczności i nieskazitelności Twojej pralki. W rzeczywistości nawet Twoje ubrania będą nieskazitelnie czyste i miękkie w dotyku, jeśli będziesz regularnie czyścić swoją pralkę. A jeśli zrobimy to za pomocą ekologicznych detergentów, to nawet zminimalizujemy swój ślad ekologiczny.
Widzimy i czujemy, że naszemu ulubionemu domowemu niewolnikowi, pralce, przydałoby się gruntowne wewnętrzne czyszczenie. Na bębnie osadza się kamień, na gumowych uszczelkach i po kilku dniach użytkowania czuć nieprzyjemny zapach po otwarciu drzwi.
Jako rozwiązanie przyjazne dla środowiska i budżetu, spróbuj wyczyścić swoją pralkę octem, aby pozbyć się kamienia i jak czyścić pralkę octem (w przypadku innych zanieczyszczeń, takich jak pleśń, zobacz tutaj). To zaskakująco skuteczna metoda, nawet wobec specjalnych detergentów reklamowanych jako silne. Może potrzeba więcej czasu, aby ocet zadziałał, ale warto spróbować.
Jak zacząć czyścić pralkę za pomocą octu i jak wyczyścić pralkę octem i sodą? Pierwszym krokiem jest otwarcie drzwi lub okna w pomieszczeniu, ponieważ zapach octu jest dość silny. Użyj szczoteczki do zębów lub mini szczoteczki do butelek (może być wacik do uszu), aby usunąć rozpuszczony brud z trudno dostępnych miejsc.
Następnie weź butelkę z 20% octem i wlej go do bębna. W celu dokładniejszego i dokładniejszego czyszczenia należy zamknąć drzwi urządzenia i od czasu do czasu ręcznie obrócić bęben. Dzięki temu skoncentrowany ocet będzie mógł maksymalnie zadziałać wewnątrz urządzenia. Jeśli możesz, pozwól mu siedzieć nawet przez jeden dzień, obracając bęben od czasu do czasu, a na koniec wypompuj wodę z urządzenia.
Jeśli osad nie jest tak duży lub jeśli czyszczenie octem będzie częścią kolejnej rutyny konserwacyjnej, możesz uruchomić program prania w temperaturze 90 C bezpośrednio po wlaniu octu do bębna, jak wyprać pralkę octem. I zakończyliśmy odkamienianie pralki. Jeśli stwierdzisz, że pachnie zbyt octowo, możesz uruchomić program płukania, ale możesz też wyprać ubrania bez zapachu octu – ocet i soda pralka.
czyszczenie pralki octem – zastosowanie – jak wyprać pralkę octem
Nawet jeśli pralka jest uważana za czystą, warto co roku lub co pół roku wyczyścić ją octem, w zależności od twardości wody, kwasek cytrynowy pralka. Jeśli po tym zabiegu Twoja pralka nadal ma nieprzyjemny zapach, przeczytaj nasz artykuł poniżej: Dlaczego Twoja pralka śmierdzi? aby sprawdzić, czy jest to klucz do rozwiązania problemu.
Pralki to jeden z tych sprzętów domowych, które mogą się łatwo zepsuć, jeśli nie zadbasz o nie odpowiednio, ponieważ brud i kamień mogą znacznie skrócić ich żywotność. Niekoniecznie jednak potrzebujesz kupionego w sklepie produktu, aby temu zapobiec – regularne płukanie w occie jest na przykład zalecane przez mechaników pralek, którzy uważają je za jedną z najskuteczniejszych praktyk odkamieniania, a także zapewnienia czystości. Płukankę z octu możesz stosować co dwa – lub trzy – miesiące.
Wystarczy wlać do dozownika detergentu tyle 20% octu, ile się zmieści, a następnie przeprowadzić puste pranie w temperaturze 90°C. Jeśli obawiasz się zapachu octu – choć program płukania tego nie przewiduje – możesz przeprowadzić puste płukanie bez octu.
W przypadku poważniejszego osadzania się kamienia, niektórzy przysięgają na załadowanie do bębna litra octu, mycie pralki octem – w tym przypadku nadal trzeba rozpocząć pranie w 90°C – ale skuteczne może być również załadowanie do bębna litra ocet i soda do czyszczenia pralki, zalanie go wrzącą wodą, aż będzie prawie pełny, a następnie pozostawienie go na noc przed rozpoczęciem płukania.